Perioda bez odpadu

Pánové jen na vlastní nebezpečí! Mohli byste se tu dozvědět nechutné věci o nás děvčatech. Aneb ať žije tabu jménem menstruace.

Mentruace, spolehlivý společník, který s námi tráví jeden týden v měsíce po několik desítek let našeho života. A s tím souvisí i docela velké množství odpadu. Asi nejpoužívanější hygienickou pomůckou při těchto dnech jsou tampóny. Podle Huffington Post žena spotřebuje něco před 9 tisíc tampónů za celý život. Počítá s 20 tampónama za cyklus a průměrným počtem 456 period za život. U vložek budeme (dle mého) ještě na vyšším čísle, jelikož vložky musíte měnit častěji. 

Nejen že klasické dámské hygienické pomůcky jsou velmi neekologické, ale také nejsou zrovna šetrné k našemu tělu. Vložky i tampóny obsahují umělé hedvábí tzv. rayon nebo bavlnu, která je velmi často ošetřena pesticidy a různými chemikáliemi, a to si asi nechcete strkat do oněch míst. Aby měly perfektní vzhled, jsou běleny chlórem, což je látka, která tělu opravdu není prospěšná a říká se, že může způsobovat neplodnost nebo rakovinu.  Zpětně mě teď trochu udivuje, že se ženské dokážou bavit o tom, že si kupují bio ovoce a zeleninu či bio oblečení, ale nikdy jsem nešlyšela, že by se zajímali o dámskou hygienu. Až teď, co se více pohybuji na sociálních sítích v komunitě zero waste, tak tam toto téma určitě uslyšíte. Další věcí u tampónů je, že jsou stavěny tak, aby sály co nejvíce, to samozřejmě nedělá dobře tam uvnitř. Na příbalových informacích dokonce najdete informaci, že může dojít k vzniku syndromu toxického šoku.

Každému samozřejmě vyhovuje něco jiného. Když nepočítám nebělené tampóny či vložky, které sice nejsou pro tělo tak špatné, ale pořád končí stejné množství odpadu na skládce, tak jsou 4 druhy dámských hygienických pomůcek. Některé jsou víc crazy, některé míň.

Menstruační kalíšek

GAIA CUP detail 2

Tohle je můj favorit. Na střední jsme se s holkama smály a nemohly jsme uvěřit, že ženský v Americe nosí jakési kalíšky, které si někde v McDonalds na záchodech vyndají, vypláchnou a strčí zpátky. No o pár let později na ně nedám dopustit. Výhodou kalíšku je, že ho nemusíte měnit až po dobu 10 hodin, záleží na typu a na tom, jak silnou menstruaci máte. Kalíšek vám vydrží až 10 let. Když budete mít kalíšek poprvé, bude to takové divné. Chvilku bude trvat, než si zajedete zavádění, ale druhou či třetí menstruaci to už budete mít v malíku. Každý kalíšek je jiný a taky každá žena je jiná, takže když vám první kalíšek nebude vyhovovat, tak nezoufejte a dejte mu ještě šanci. Horší je to v tom, že kalíšek není zrovna levná sranda a stojí cca kolem 500-800Kč, takže než si najdete ten svůj „pravý“, asi utratíte pár stovek. Slyšela jsem, že se dají prodat, ale víc jsem nezjišťovala, protože ta představa, že budu mít kalíšek po nějaké slečně, mě zrovna nepřitahuje. Já mám v součásné době dva kalíšky a tak nějak to střídám, na lehčí dny a na ty horší. Mezi cykly vždy kalíšky vyvařím ve vodě se sodou a jsou ready na další měsíc.

 

Látkové vložky

GAIA PADS 2

To je takový návrat do dob našich babiček. Já s látkovými vložkami zkušenost nemám, nevím, jak moc to je pohodlné. Jde o normální látkové vložky většinou na cvoček, které prostě po nošení hodíte do pračky. Já si to na normální nošení neumím představit, ale přijde mi to jako fajn varianta, pokud začínáte s kalíškem a úplně mu nevěříte. Jistota je prostě jistota.

Mořská houba

 

menstrual-sponge

Zdroj: http://thecloset.hitthefloor.com/life/wtf-is-a-menstrual-sponge/

Tak na tohle jsem narazila trošku omylem na diskuzi na FB. Je to vlastně taková náhrada tampónů. Přírodní mořská houba. Na rozdíl od tampónů však nepoškozuje a nevysušuje sliznici. Co jsem se tak dočetla, funguje tak, že houbu namočíte, aby změkla, zavedete podobně jako tampón a když je potřeba, vyndáte, propláchnete a můžete znova zavést. Houba vydrží zhruba 6 měsíců a je potřeba jí samozřejmě čistit (solnou koupelí, octovým roztokem či tea tree olejíčkem).

Nic

Ano i nic je metoda jak se vypořádat s měsíčky. Nazývá se to přirozená či volná menstruace a já se to pokusím nějak srozumitelně vysvětlit a doufám že dobře, protože s tím zkušenosti nemám. Funguje to tak, že vy sama poznáte, kdy to na vás jde, jelikož krev netečete pořád, ale je postupně „dávkována“. Děložní čípek krev zadržuje a když jí je tam hodně, tak to prostě pustí (něco jako močový měchýř). No a prý se to dá vycítit, takže jakmile cítíte, že to na vás jde, tak jdete na toaletu a krev volně odteče. Pokud vás zajímá, jak dlouho musíte na toalatě být, aby krev odtekla, tak jsem našla něco okolo 1-2 minut. Otázka je jak moc je to aplikovatelné v normálních chodu, jelikož se musíte soustředit na to, jestli si zrovna nepotřebujete odskočit. A ne vždycky si jde odskočit. Pokud o tom slyšíte poprvé a třeba vás to zaujalo, tak určitě googlete, najdete toho spoustu.

Napadá vás ještě nějaký způsob, jak se vypořádat s menstruací? A co používáte vy?

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s