Zero waste svačinky

Blíží se začátek školního roku a tak mě napadlo udělat článek o tom, jak si zabalit svačinu a to samozřejmě nejen do školy ale třeba i do práce nebo jen tak na výlet.

Pití

Pití je podle mě takový první a nejjednodušší krok, kde začít, a spousta lidí už na jednorázové PET lahve zanevřela. Já osobně nosím svojí lahev již několik let a abych se přiznala, byla jsem na lahve tak trochu uchýl a i teď když vidím nějakou krásnou lahev, tak mi srdíčko poskočí. Ve sbírce jsem měla teda hned několik lahví, většinou plastové, později jsem si koupila kovovou, jelikož jsem si přečetla knížku od Jillian Michaels o tom, že plasty nejsou zrovna to pravé ořechové. A přesně před rokem jsem narazila na skleněnou od ReTap a tu jsem si prostě zamilovala. Jestli doma nějakou takovou lahev máte, tak jí směle používejte dál, ale jestli uvažujete o koupi nové, tak bych zauvažovala o tom, jestli není lepší vrazit kačku navíc do skleněné či kovové, která na rozdíl od té plastové bude pro naše tělo zdravější.

IMG_2932.jpg

Jídlo

U jídla hlavně záleží, co si s sebou chcete vzít, jestli kousek chleba a nějaké to jablko nebo hotový oběd, pro který potřebujete větší nádobu. Začneme tedy školákem, který má jen dopolední sváču a na oběd si dojde do jídelny. Víceméně to bude o náhradě igelitových sáčků, které prostě hodíme do batohu a je to. Ve škole se vyhodí a víc neřešíme. Náhradou můžou být 3 věci, které jsem zatím vypozorovala. První a asi nejjednodušší je vzít nějaký kapesník či kus látky a tím svačinu obalit. Na chleba či rohlík to úplně postačí. Existují i další varianty, které jsou přímo na svačiny, například látková kapsička na suchý zip, která mý vevnitř nepropustný materiál, takže když vyteče trošku marmelády, nic se nestane. Druhou variantou jsou voskované ubrousky. Ty můžete použít na zabalení chleba, ovoce, sendviče, prostě čehokoliv. Ubrousek krásně drží tvar, dá se použít i na přikrytí misky nebo hrnce. Můžete jej používat opakovaně, jen je třeba si dát pozor, aby nepřišel do styku s horkem, jinak se vosk rozteče. Umývat tedy vlažnou vodou a použít můžete i šetrný mycí prostředek.

IMG_9858.jpg

Pak jsou tady ti, co si s sebou do práce nosí celý oběd a tak potřebují nějakou větší nádobu. Já jsem si přišla na čtyři „přepravky“. První je taková klasika. Plastové krabičky. Jsou lehké, levné, mají je na každém rohu a jsou i takové, které netečou. Navíc jídlo můžete ohřát rovnou v krabičce. Pořád jsou ale vyrobené z plastu a tak nejsou úplně ideální. Zdravější variantou, ale mnohem nákladnější a ne úplně vhodnou pro všechny druhy jídel, jsou kovové svačinové boxy. Jsou krásné, ne tak těžké jako sklo, ale většinou protékají a jsou tak vhodné na nějaké saláty, těstoviny, ale ne úplně omáčky a tekutější věci. Nevýhodou také je, že si jídlo nemůžete ohřát rovnou v krabičce, protože mikrovlnka a kovová krabička úplně nekamarádí. Úplně nejlevnější variantou je podle mě klasická zavařovací sklenička (já jsem si v ní dneska do práce nesla čočkovou polévku a účel splnila víc než parádně). Dát si do ní můžete asi úplně všechno. Nevýhodou je, že je prostě trošku těžší. A poslední, co mě napadá, je taková skleněná miska s plastovám víčkem, kterou prodávají například v Ikee, ale v mnoha obchodech. Miska je většinou i žáruvzdorná, takže si můžete něco zapéct, přiklopit víčkem a jít.

Některé z těchto produktů také můžete najít na mém eshopu. Mým cílem je vytvořit místo, kde najdete širokou škálu zero waste produktů a každý si tak vybere podle svého gusta.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s