5 pravidel zero waste aneb 5R

Dejme tomu, že víme, co zero waste je. Životní styl, kdy se snažíme minimalizovat odpad a celkově ekologickou stopu, kterou na naší planetě zanecháváme. Pojďme si ale říct, jak toho obecně docílit.

Těchto 5 kroků či pravidel od Bey Johnson, které prezentuje ve své knížce Zero waste home, vás dovede k redukci odpadu. V českém znění byly tyto pravidla přeložena jako 5Z, ale jelikož jsem knížku četla v angličtině, dávám přednost anglickým názvům.

5R.png
Bea Johnson – Zero waste home

Těchto 5 kroků je seřazeno do obrácené pyramidy a jejich pořadí rozhodně není náhodné, což za chvíli pochopíte.

 

REFUSE (zamítnout)

Tento krok je nejdůležitejší a také možná nejtěžší částí redukce odpadu a je zapotřebí trošku přepnout nastavení v naší hlavě. Jednoduše to znamená začít říkat NE, což bude vyžadovat trochu praxe. Měli bychom se zamyslet na tím, jestli věci, které kupujeme, opravdu potřebujeme. Jestli není nějaká jiná varianta, která by byla přijatelnější. Například dát přednost produktu bez obalu, pokud je dostupný. Dát sbohem jednorázovým předmětům jako brčka, plastové kelímky nebo igelitové sáčky a nahradit je něčím, co můžeme znovu použít. Říkat ne reklamním předmětům, které jsou sice zdarma, ale stejně všichni víme, že zůstanou někde v šuplíku. Nebrat si letáčky, které za rohem hodíme do koše. A tak můžu pokračovat stále dál. Prostě si uvědomit, co je pro nás důležité a dobrovolně si netahat odpad domů.

REDUCE (zredukovat)

Sem spadají věci, které jsme nemohli zamítnout v předchozím kroku a zkrátka je potřebujeme. Důležité je se zamyslet na tím, jestli potřebujeme tolik věcí, které máme, nebo je můžeme nějakým způsobem zredukovat. Například jestli opravdu potřebujeme další bílé tričko, když ve skříni již máme tři takové. Kupovat jen tolik jídla, kolik opravdu zvládneme spotřebovat a nemusíme je tak po dvou týdnech vyhazovat, protože rajčata už skoro odcházejí po svých. Jestli potřebujem tolik kosmetických přípravků a jestli by nám náhodou nestačilo mít jenom pár z nich. Zredukovat můžeme i spotřebu vody, jízdu autem, atd.

REUSE (znovupoužít)

Do téhle kolonky spadnou věci, které jsme nemohli odmítnout a ani zredukovat. Cílem je tedy vyhýbat se jednorázovým produktům a mít spíše ty, které se dají používat stále dokola. Věci, které se rozbijí, se snažit opravit a ne hned kupovat nový nejnovější model, který je nám nabízen z každé televizní či jiné reklamy. Můžeme sem zařadit i nakupování oblečení v second handech, což nemusí být pro každého. Já osobně s tím docela bojuji.

RECYCLE (zrecyklovat)

Recyklovat se nedá donekonečna, proto je tento krok na předposledním místě. Cílem zero waste totiž není recyklovat více, ale recyklovat méně, kdy na základě předchozích kroků nebudeme mít již co recyklovat.

ROT (zkompostovat)

Posledním krokem je kompostování. Veškerý bioodpad, který vyprodukujeme v naší domácnosti, by měl putovat na kompost a ne do klasického směsného odpadu. O kompostování bude také jeden z dalších článků, kde se například dozvíte, jestli se dá kompostovat i ve městě.

Ve finále by nám mělo zbýt opravdu malé množsví odpadu, které poputuje do směsného odpadu a skončí někde na skládce nebo ve spalovně.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s