Zero waste na fesťáku

Hudební festivaly neodmyslitelně patří k létu a k hudebním festivalům zase neodmyslitelně patří neskutečné množství odpadků, které tam zbydou po několika dnech zábavy. I já jsem na jednom takovém festivalu byla a mou snahou bylo zredukovat odpad na co nejmenší množství, ale festival si i tak užít. Jak se mi (ne)dařilo se můžete dočíst níže a třeba se trochu inspirovat nebo poradit, jak by to šlo ještě lépe. 

Pití

beverage-cups-2147902_1920.jpg

Začnu pitím. Na každém festivalu teče pivo a vlastně všechen alkohol proudem a to znamená tisíce a tisíce kelímků, které vám poslouží maximálně pár desítek minut. Maličkou vyjímkou jsou festivaly, kde mají zálohované kelímky z tvrdšího plastu, takže zaplatíte zálohu nějakých 50 Kč za kelímek, který vám poslouží po celou dobu festivalu a pak ho buď můžete vrátit a dostanete peníze zpět a nebo si ho necháte jako suvenýr nebo pro příště. Nevím, jak to festivaly mají interně vyřešené, ale stejně se u některých stánků stane, že vám načepují do jednorázových kelímků, hlavně co se týče míchaných nápojů a samozřejmě panáků. A pak jsou takové festivaly, které žádné znovupoužitelné kelímky neřeší a vypadá to tam jak když přijel kamion a vysypal tam tuny použitých kelímků na zem. A na takovém jsem právě já byla. Vyřešila jsem to tak, že jsem si vzala právě kelímek, který jsem si „zakoupila“ na Majálesu a nikdo neměl problém s tím mi tam načepovat. Přišla jsem tam teda pěkně mile naladěna a moc moc prosila, jestli by mi to nenačepovali do mého, a když nenarazíte na blbce, tak budete úspěšní. Na kelímku jsou rysky po 0,1l, takže žádná míra není problém. Původně jsem zamýšlela vzít skleněnou zavařovačku od okurek, ve které jsem si odměřila množství a udělala rysky, ale trochu jsem se bála, že to nevypadalo moc věrohodně a někteří by si mohli myslet, že budu mít třeba o ml víc. Další variantou, která mě napadá, je znovupoužívání jednoho jednorázového kelímku, ale když vidím, jak moc „vydrží“, tak bych to na celý večer či dokonce několik dní neviděla. Ještě jeden problém spojený s pitím a to jsou brčka. Pro mě jsou naprosto zbytečná, ale chápu, když někdo pije míchané drinky plné ledu, že není zrovna příjemné pít bez brčka. I taková situace se dá řešit. Můžete mít u sebe ocelová nebo skleněná brčka, ty v mém batohu mají také místo, ale tentokrát jsem je nevyužila.

Ale je potřeba myslet také na nějaké nealkoholické nápoje, protože my jsme měli asi 30 stupňů a bez vody si to nedokážu představit. Do areálu je sice pronášení nápojů zakázano, ale já jsem tam stejně dvakrát pronesla litrovou lahev vody, protože prostě nebudu kupovat malou lahvičku. A kdyby mě u vchodu chytli, tak tu vodu jenom vyliju a lahev vezmu s sebou, sice trochu nasraně, ale za pokus nic nedám.

Jídlo

Většinou jste nuceni si na festivalu kromě pití koupit i nějaké to jídlo, protože za celý den vyhládne. Já jsem to řešila tak, že jsem si vzala prázdnou plastovou krabičku, do které jsem plánovala požádat o jídlo. Nakonec realita byla trochu jiná a podařil se pořádný fail.  K obědu jsem si dala bagetu, kterou balili do papírovo-plastového sáčku, který jsem tedy slušně odmítla. První jídlo tedy na jedničku. Pak jsme uviděli hrozně dobře vypadající zmrzlinu na tyčce, která sice byla v obalu, ale já se jí i tak rozhodla dát a doufala, že to třeba bude jediný obal, který tam vyprodukuju. A omyl!

K večeři jsem měla zálusk na pečené brambory a zeleninu, tak jsem šla ke stánku, kde skoro nikdo nebyl a hezky pěkně je požádala, jestli by mi jídlo nedali do vlastní mističky. Noo, kluk se moc netvářil a řekl mi, že bude lepší, když mi to dá do jejich plastového talířku. Ještě 3x krát jsem se zeptala, jestli to není možný, a pak jsem vyměkla a prostě to vzdala. Smířila jsem se s tím, že budu mít prostě jeden pitomej plastovej talířek. Z toho se svět nezblázní. Jenže ten kluk mi dal tu zeleninu a brambory zvlášť a já najednou koukala na dva talířky, ve kterých nebylo skoro nic, a klučina to dovršil tím, že si to prej klidně můžu přendat do té mé krabičky. No děkuji pěkně! Ještě ke všemu to nebylo nic moc, takže jsem byla trošku otrávená, ale ochutnávka Pringles, kam jsme šli asi desetkrát, to spravila. A málem bych zapomněla, abych měla jídlo čím jíst, parťáka mi dělá oboustranný bambusový příbor. Z jedné strany lžička a z druhé vidlička.

Kravinky zadarmo i nezadarmo

Z fesťáku si také můžete odvézt spousu „užitečných“ veciček, které vyhodíte nebo skončí někde na dně šuplíku, takže na to prďte a prostě si je neberte.

 

Myslím, že aspoň trošku ten odpad eliminovat jde. Je to hlavně o tom se nebát zeptat, ale hlavně se zeptat slušně. Ta obsluha na to ve většině případech není zvyklá a taky jim to  zabere trochu víc času, takže když je za vámi dalších padesát lidí a oni tam kmitají už několik hodin, tak se na ně nezlobte, že vám řeknou ne a zkuste to třeba někde jinde.

Ale nezapomeňte, že hlavní je se z toho všeho nezbláznit a fesťák si užít!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s