6 tipů na začátek

Zero waste je běh na dlouhou trať, cílová páska je vzdálená a velmi pravděpodobně nedostižitelná. Celé je to možná špatně pojmenované a my se honíme za malou zavařovačkou s odpadem za několik x let, kterou vidíme na sociálních sítích nebo v médiích, a zbytečně se tím celým stresujeme. Všechno by to mělo vycházet z nás samotných a němeli bychom být souzeni za to, že děláme méně než někdo jiný. Každý malý krok je cestou vpřed a musíme si k tomu dojít sami.

Ať už začínáte se zero waste nebo prostě chcete omezit trošku toho odpadu, koukněte se na mých 6 tipů na začátek. Někomu může vyhovovat začít něčím jiným, ale pro mě osobně byly tyto věci nejjednodušší a přišlo mi fajn s nimi začít.

A ještě než začneme, je důležité zopakovat, že cílem není si teď hned nakoupit nové super věci, které nebudou z plastu a budou jakože zero waste, ale kouknout se doma do svých šuplíků a snažit se používat věci, které již vlastníme. Takže pokud máte doma plastovou znovupoužitelnou lahev, kterou nosíte stále s sebou a jste s ní spokojeni, tak je to fajn a noste jí dál. Pokud nemáte žádnou, já osobně preferuji investovat trochu víc do skleněné či kovové místo plastové, která může obsahovat ne zrovna tělu prospěšné látky.

Nákupní taška

Taška

Problém: Igelitové tašky

Proč je to problém: Jedna z mála věcí, která se nějak „řeší“. Poplatek za tašku však v lidech vyvolává spíše pocit, že za všechno se musí platit, než aby se zamysleli nad tím, proč je tomu tak a že to třeba není úplně super pro přírodu. V roce 2009 bylo v ČR rozdáno cca 3 miliard igelitek a z toho okolo 80% stejně skončí na skládce nebo ve spalovně (zdroj: igelit.net). Rozložení takové igelitky trvá desítky až stovky let. Myslím, že není žádný problém si do auta či kabelky hodit nějakou fešnou látkovou tašku.

Čím nahradit: Látkovou taškou

Lahev na vodulahev

Problém: Plastové lahve

Proč je to problém: Osobně nechápu, jak si někdo může kupovat balenou vodu domů, že je jako lepší než ta kohoutková. Někde se dokonce uvádí, že kohoutková je daleko kvalitnější než ta balená. A hlavně ta cena? Odmítám si kupovat 0,5l vody za 15 Kč nebo za kolik se prodává, ani nevím. Ale co dělat, když jdeme někam ven na výlet, do práce či školy? Jednodušše mít u sebe znovupoužitelnou lahev, kterou doma naplníte a poté ji můžete doplnit někde na tajňačku v restauraci na toaletě. V ČR se zhruba polovina vyprodukovaných lahví recykluje, ale i tak končí na skládce či ve spalovně několik stovek miliard PET lahví po celém světě. (zdroj: epochaplus.cz). Dalším problémem je složení PET lahví. Obsahují chemické látky, ze kterých opravdu pít nechceme.

Čím nahradit: Nejlépe skleněnou či nerezovou lahví

Mýdlo a šamponmýdlo

Problém: Mýdla a šampony v plastových obalech

Proč je to problém: Když nebudu brát ohled na přírodní mýdla, klasické komerční tuhé mýdlo je daleko levnější a vydrží mnohem déle než tekuté mýdlo. Problémem je, že obaly nejsou všude recyklovatelné a opět ne všechny skončí ve žluté popelnici. Také obsahují škodlivé látky.

Čím nahradit: Tuhými mýdly a šampony. Další variantou je nákup stáčených šamponů či tekutých mýdel do vlastních nádob.

Sáčky na potravinypytlíky

Problém: Igelitové sáčky

Proč je to problém: Tady je problém stejný jako u igelitových tašek. Navíc některé společnosti, které svážejí odpad, nezpracovávají igelitové sáčky, protože jejich recyklace je obtížnější a jde přetvořit pouze opět na igelitové sáčky nebo použít do různých příměsí. V takových oblastech nezbývá nic jiného než hodit igelitové sáčky do směsného odpadu.

Čím nahradit: Látkovými pytlíky či voskovanými ubrousky

Kelímky na kávuKelímek na kafe

Problém: Jednorázové kelímky

Proč je to problém: Největší problém s kelímky je ten, že se nedají recyklovat. Jsou totiž potaženy tenkou vrstvou plastu, aby vám z něj káva neprotekla. Takže kelímek končí ve směsném odpadu a později na skládce či ve spalovně. Každý rok se na celém světě spotřebuje více jak 500 miliard kelímků.

Čím nahradit: Znovupoužitelným hrnkem. Opět nejlépe skleněný či kovový

BrčkaBrčka

Problém: Plastová brčka

Proč je to problém: Plastová brčka jsou dle mého názoru něco, co vůbec nepotřebujeme a zároveň je velmi těžké se jich zbavit. I když v restauraci poprosíte drink bez brčka, ve vetšině případů vám ho stejně do drinku dají, protože si to zapomenout říct a nebo proto, že už to mají zkrátka zautomatizované a brčko tam dají automaticky. Životnost brčka je zhruba 20 minut a poté putuje do směsného odpadu, no prostě naprosto zbytečné.

Čím nahradit: Ničím nebo ocelovými či skleněnými brčky

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s