Fashion Revolution

V týdnu od 24.4. do 30.4. se celosvětově konal Fashion Revolution Week. Já jsem si tuhle událost nenechala ujít a účastnila se hned dvou akcí. První byla na Vysoké škole ekonomické a tématem bylo fungování módního průmyslu a druhou akcí byl Slow Fashion Meetup pořádaný Převlíkárnou. V článku se dozvíte více o Fashion Revolution a slow fashion a také to, co jsme se dozvěděli od Veroniky Hubkové, koordinátorky Fashion revolution pro ČR.

• FRD_logo.jpg

Nejdřív bych chtěla představit globální hnutí Fashion Revolution, které vzniklo jako odpověď na zřícenou oděvní továrnu Rhana Plaza. K tomuto neštěstí došlo 24. dubna 2013 a toho dne přišlo o život 1130 lidí a dalších 2500 bylo zraněno. Díky tomu se otevřelo nové téma sweatshopů, které do té doby nikdo neřešil. V této továrně totiž bylo šito zboží pro tři desítky známých oděvních značek a navíc tyto prostory vůbec nebyly vhodné pro tuto činnost. Rana Plaza byla navrhnuta jako administrativní budova a k tomuto účelu byla z části využívána. Kamenem úrazu však byla nástavba, která byla využívána právě jako oděvní továrna a vibrace velkých strojů nezvládla. Den před tragédií se objevily praskliny na zdech a tak administrativní část budovy (banka a obchody) byla evakuována. Zaměstnanci oděvní továrny do práce museli pod hrozbou nevyplacení mzdy, což by pro většinu z nich bylo devastující.

Díky této události se problematika dostala do podvědomí lidí. Problémem je to, že mimo autorizované továrny, které se nacházejí hlavně v Číně, Indii a Bangladéši, existují i tzv. sweatshopy. Módní značky požadují tak velké zakázky, které nejsou autorizované továrny schopni pobrat a tak předávají část zakázky do sweatshopů, kde jsou strašné pracovní podmínky. Samotné značky neví, že jejich zakázky byly šity právě ve sweatshopech. I když otázka je, jestli o tom opravdu neví nebo “neví”. Stejně tak někdy nemají ani kontrolu nad materiálem, ze kterého je zboží šito.

Fashion Revolution vznikl, aby informoval o tom, jak současný módní průmysl funguje a zároveň zkoumal naše konzumní vlastnosti. V současné době je do této kampaně zapojena 92 zemí, včetně České republiky.

Jedna věc jsou pracovní podmínky v zemích, kde se šije ve velkém a zaměstnanci dostanou opravdu směšné peníze. Druhou stránkou problému fast fashion je dopad na životní prostředí. Například na takové obyčejné bavlněné tričko je v procesu výroby potřeba 2720 l vody, což je asi  tolik, jako vypije průměrný člověk za 3 roky. Teď si vybavuji, jak nám rodiče nadávali za to, že plýtváme vodou, když si například myjeme ruce a necháme vodu dlouho téct, ale v porovnání s tím, co je potřeba na výrobu oblečení, je to někdy i zanedbatelné a tom nám nikde neřeknou. Ukázkou toho, že to opravdu nejsou jen řeči, může být Aralské jezero, které vyschlo v roce 2015 právě díky obrovským bavlníkovým plantážím, které zde vznikly v polovině 20.století. Tyto plantáže, byly zavlažovány vodou z řek Amudarja a Syrdajra, které ústily do Aralského jezera a díky zavlažovacím kanálům došlo k úplnému odklonění řek.

Poslední dobou se snaží světové značky dělat něco pro zelenější planetu, je potřeba si ale uvědomit, že z 99% je to stále marketing. Tzv. oddělení udržitelnosti dané značky samozřejmě spadá pod oddělení marketingu a tak je cílem prodat co nejvíce. Na všechno je potřeba se podívat s odstupem a utvořit si vlastní názor a třeba se i více zajímat, co konkrétně společnost dělá a ne jen následovat billboardy. Například tričko vydávané za bio bavlněné s obsahem bio bavlny 35%, není bio bavlněné tričko. U recyklovaných triček musí být podíl nových vláken alespoň 50%, takže recyklované je pouze z poloviny.

Další random statistiky:

 • Za jeden rok se použije 9 miliard kg chemikálií (v Evropě jsou zakázané, ale zákony a dohody už neřeší importované zboží)
 • Více jak 90% materiálů je z ropy (elasten, polyester,…)
 • 100 miliard nových oděvů ročně (údaj z roku 2015)
 • Textilní průmysl je druhý nejšpinavější průmysl, hned za ropným
 • 10% oblečení skončí v textilních kontejnerech, 90% skončí v komunálním odpadu
  • z textilních kontejnerů:
   • 10% jde na komerční využití (znovu se prodávají)
   • 35-40% jde do firem zabývajících se recyklací
   • 15% spálí (oblečení je nepoužitelné)
   • zbytek se dostane do rukou překupníků s textilem (země 3. světa) – většina z toho skončí na skládce

A co tedy s tím vším?

Změna nepřijde od značek, ale musí přijít od spotřebitelů. A s tím se naprosto ztotožnuji. Každý si sám musí uvědomit, jestli potřebuje těch 5 stejných černých triček nebo mu stačí jedno. Jestli není třeba lepší si koupit jedno, za které dám třeba trošku víc peněz, ale bylo kvalitní a vydrželo. Nebo podporovat lokální firmy s nějakou myšlenkou a nápadem. S tímhle se právě snažím momentálně něco dělat. Poslat dál oblečení, které vím, že neunosím a nechat si kousky, které opravdu miluji. Když nakupuji, tak se snažím vybrat kousek, který budu moci kombinovat a víc ho tak unosím a musím se hlavně ujistit, že ho potřebuji a že mi perfektně sedí. Hlavní je se vzdát spontánních a emocionálních nákupů, abyste si udělali radost a koupíte si tak něco, co vám nesedne, co se vám vlastně ani nelíbí, ale je to levné. Jak řekla Veronika na přednášce, kupte si věc, u které si dokážete představit, že si jí na sebe vezmete nejmíň třicetkrát.

Fashrev_2017_ppt_3.jpg

JAK SE SE ZAPOJIT?:

 • SDÍLEJTE SVOJI FOTKU V OBLEČENÍ NARUBY PŘES SOCIÁLNÍ SÍTĚ
 1. Vyfoťte se v oblečení naruby tak, aby byl vidět štítek se jménem dané oděvní značky.
 2. Fotku nahrajte na sociální sítě v průběhu Fashion Revolution Week 24. – 30. 4. 2017
 3. Označte fotku DEAR @ZARA I REALLY WANT TO KNOW #WHOMADEMYCLOTHES?
 4. Ujistěte se, že je daná značka dobře označena tak, aby pro ni byl Váš příspěvek viditelný. Ukážete tak, že Vás zajímá, v jakých podmínkách a kým bylo dané oblečení ušito.

Více informací najdete na Fashion Revolution nebo  Fashion Revolution pro ČR

A osobně doporučuji film The True Cost.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s